WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

Bir Tandem Turuna Çıkmadan Önce Bilinmesi Gereken Altın Kurallar


Yazar: Samet Aksuoğlu

Bir tandem turunda ister tandem sürücülerinden biri olun, isterseniz tekli standart bisikletinizle yancı olun, turun mümkün olduğunca eğlenceli, sağlıklı ve sorunsuz geçmesi için dikkat etmeniz gereken bazı altın kurallar vardır.

Tura Yüksüz Gelin

Tandemlerin arka üst çantasında, bisiklet yolda kalırsa ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin bulunduğu bölmeye ek olarak, ön ve arka seledekiler için ayrı ayrı, cep telefonu, cüzdan ve baston gibi eşyaların koyulabildiği şahsi gözler bulunmaktadır.
Bunun dışında bisiklette, kalın bir montunuzu dahi koymak için çok sınırlı bir alan bulunmaktadır. Lütfen turlara kaba formlara sahip sırt çantası veya benzeri çantalar ile gelmeyin.

SPD Ayakkabı

SPD Ayakkabı, bisiklet sürücüsünün ayağının SPD pedal ile bütünleşerek bisiklete kilitlenmesini sağlayan bir ayakkabı türüdür. SPD’nin sürüş performansını %30 oranında artırdığı bilinir. Ancak bisiklet sürmeyi yeni öğrenen birinin SPD kullanması, özellikle İstanbul içinde riskli olabildiğinden, yeni başlayanlara önerilmez.
Eğer tandem bisiklette yeterince deneyimliyseniz ve bir SPD ayakkabıya sahipseniz, gerekli gördüğünüz turlara SPD getirebilirsiniz.

Suyunuzu Veya Termosunuzu Alarak Gelin

Her tandem bisiklet üzerinde, ön ve arka seledeki sürücüler için ayrı ayrı suluk kafesleri bulunmaktadır. Bu kafesler, 1 veya 1’5 litrelik pet şişe sular ile uyumludur. Dolayısıyla suyunuzu tura şişeyle, sulukla veya termosla getirmek iyi bir fikir olabilir.

Kuruyemişinizi Alarak Gelin

Bisiklet sürerken özellikle bacak kaslarının yoğun olarak çalışması, vücuttaki enerjinin sürekli olarak harcanması anlamına gelmektedir. Bu yüzden kuru üzüm, kuru incir, kuru yemiş, fındık, kuru kayısı gibi tüketilmesi pratik olan ve enerji veren yiyecekler, her zaman kişilerin yanlarında bulundurulmalıdır. Sürüş esnasında fazla yağlı, susamaya sebep olacak gıdalardan uzak durulmalıdır.

Sele Ağrısı Konusunda Bilinçli Olun

Bisiklet sürmeye yeni başlayanlar için sele ağrısı, önemli bir sorundur. Özellikle oturma bölgesinde ortaya çıkan ağrının en önemli sebeplerinden biri, selenin yanlış konumlandırılmasıdır. Sele ve gidon arasındaki mesafenin iyi ayarlanması, uzun sürüşlerden sonra meydana gelebilecek olan ağrı ve tahriş durumunda vazelin ve krem kullanılması, bisiklet taytı ve şort giyilmesi, sele ağrıları karşısında alınabilecek önlemlerden bazılarıdır.

Powerbank’ınız ile Gelin

Bisiklet ışıklarının ve telefonların şarj edilmesi açısından taşınabilir powerbankler turlar sırasında kritiktir. Bu sayede telefonunuzu daima açık tutarak ekip içi iletişimi hiç koparmamış ve riskli durumlarda çevrimiçi kalmış olursunuz.

Tandemin Hazır Durumda Olduğundan Emin Olun

Tandem bisikleti 2 kişi eş zamanlı olarak kullandığından, hazırlık sürecine ayrılan zamanın iyi yönetilmesi gerekiyor. Sürüş başlamadan önce tüm tandem bisikletlerin sele boylarının, onları kullanacak kişilerin boylarına göre ayarlanması, önceden kullanılması durumuna karşı bisikletlerde bulunan sulukların yıkanması / yeniden doldurulması, yağmurlukların hazırlanması, kaskların takılması, hazırlık sürecinin en temel unsurlarıdır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: